Na czym polega tuning optyczny auta?

tuning

Na czym polega tuning optyczny auta?

Angielskie określenie tuning w oryginale oznacza szeroko pojętą zmianę standardowego wyglądu pojazdu. Wbrew powszechnej opinii, tuning samochodu nie polega na wzmocnieniu silnika i podkręceniu osiągów. Jego podstawowym celem jest modyfikacja samochodów produkowanych seryjnie i stworzenie auta unikalnego i zindywidualizowanego. Dzięki temu zabiegowi samochód zostaje dopasowany do właściciela, a dodatkowo wygląda jak nowy.

Rodzaje tuningu

Sam tuning zwykło się dzielić na dwie jego podstawowe formy, którymi są tuning optyczny oraz tuning mechaniczny. Tuning optyczny związany jest z szeroko pojętą zmianą wyglądu zewnętrznego pojazdu. Wizualne modyfikacje pozwalają na podkreślenie indywidualności właściciela, zwiększają atrakcyjność samochodu, ale jednocześnie podnoszą komfort jego użytkowania. Ze względu na brak interwencji w poszczególne układy i podzespoły pojazdu, jest on znacznie bezpieczniejszy niż tuning mechaniczny. Nie wpływa na osiągi auta, a zastosowanie niektórych elementów – takich jak szerokie opony lub duże felgi, mogą je nawet pogarszać. Modyfikacje wchodzące w zakres tuningu mechanicznego mają za zadanie zwiększyć moment obrotowy oraz poprawić  bezpieczeństwo podczas agresywniejszej jazdy. W ramach tego rodzaju tuningu można przeprowadzić modyfikacje silnika, układu napędowego i paliwowego, czyli wszystkich elementów, które prowadzą do polepszenia parametrów technicznych oraz poprawy osiągów pojazdu. Coraz popularniejsza staje się nowa odmiana tuningu – tuning elektroniczny. Dotyczy on zmian oprogramowania elektronicznego modułu sterowania silnika, co pozwala zmienić prędkość maksymalną, maksymalne obroty silnika oraz kąt zapłonu.

Tuning optyczny w szczegółach

Dla wielu osób samochód stanowi tylko i wyłącznie środek lokomocji. Jednak część kierowców pojazd traktuje jak swoją wizytówkę, stąd ich szczególne zainteresowanie tuningiem optycznym. Tani tuning optyczny może oznaczać pełną renowację lakieru oraz szczegółowe wypolerowanie i nabłyszczenie karoserii. To idealny pomysł na zmianę wyglądu samochodu dla miłośników estetyki i porządku. Ale przy pomocy tuningu optycznego, standardowy samochód może zmienić się w auto sportowe lub luksusową limuzynę. Profesjonalne warsztaty wykorzystują do tego specjalną folię, którą można okleić karoserię. W zależności od tego, jaki ma być efekt końcowy, do całości dobiera się odpowiedniej wielkości koła. Można też pozbyć się listew i przetłoczeń, zainwestować w felgi lub obniżyć zawieszenie. Inną możliwością zmiany wyglądu samochodu jest wymiana grilla lub założenie nakładek na klamki i lusterka. Zakres działań zależy tylko i wyłącznie od oczekiwań klienta i zasobności jego portfela.